Etapy międzynarodowego zbliżenia integracyjnego

Etapy międzynarodowego zbliżenia integracyjnego

Etapy międzynarodowego zbliżenia integracyjnego
autorem artykułu jest Szymon Skublicki

CechÄ…, która charakteryzuje procesy integracyjne, bez wzglÄ™du na to, na jakim zachodzÄ… kontynencie jest ich etapowość. DojÅ›cie do okreÅ›lonego etapu miÄ™dzynarodowego zbliżenia daje nam możliwość przejÅ›cia do kolejnego. NajpeÅ‚niejszÄ… teoriÄ™ integracji go-spodarczej przedstawiÅ‚ Bella Balassa w swojej książce wydanej w 1961 roku pt. „The The-ory of Economic Integration” . ZdefiniowaÅ‚ on pojÄ™cie integracji gospodarczej, a także wskazaÅ‚, iż należy jÄ… traktować jako stan rzeczy, oraz jako proces. Integracja gospodarcza jako proces obejmuje takie przedsiÄ™wziÄ™cia, które prowadzÄ… do zniesienia dyskryminacji miÄ™dzy jednostkami gospodarczymi różnych paÅ„stw, natomiast rozpatrywana jako stan stanowi brak różnorakich form dyskryminacji pomiÄ™dzy gospodarkami narodowymi. B. Balassa wyróżniÅ‚ na podstawie kryterium dojrzaÅ‚oÅ›ci form zbliżenia integracyjnego pięć pojęć integracji :
1. Strefa wolnego handlu
2. Unia celna
3. Wspólny rynek
4. Unia gospodarcza
5. Integracja całkowita

Strefa wolnego handlu jest najniższym stopniem integracji i polega na zniesieniu ceł i ograniczeń ilościowych między członkami strefy, przy jednoczesnym zachowaniu auto-nomii polityki handlowej wobec krajów trzecich, tj. mają własne zewnętrzne taryfy celne oraz własne zasady prowadzenia handlu, w tym zawierania umów handlowych i celnych. Oznacza, to że odmiennie traktowane są towary z krajów, które tworzą ową strefę oraz to-wary pochodzące z krajów nie należących do ugrupowania . Strefa wolnego handlu przy-nosi korzyści w postaci rozszerzenia rynku zbytu dla towarów pochodzących z krajów ją tworzących, a także prowadzi do obniżenia cen o wielkość zniesionego cła. Ponadto zosta-je utrudniony dostęp towarom spoza ugrupowania, wobec których cło zostaje utrzymane, co skutkuje wyższymi cenami tych towarów aniżeli tych pochodzących z owego ugrupo-wania.
Unia celna stanowi wyższe stadium integracji handlowej i polega na tym, że kraje w niej uczestniczące usuwają taryfy celne i inne restrykcje w swobodzie przepływu dóbr, a ponadto ustalają wspólną zewnętrzną taryfę celną wobec państw trzecich . Głównym zada-niem unii celnej jest ograniczenie importu na teren strefy wolnego handlu towarów spoza niej przez kraje, które to maja niższe stawki celne w stosunkach z krajami spoza ugrupo-wania.
Wyższą formą integracji jest wspólny rynek. Jest to obszar łączący unie celną ze swobodą cyrkulacji czynników produkcji. Może to oznaczać swobodny przepływ dóbr, usług, osób i kapitału, przy jednoczesnej likwidacji granic wewnętrznych, czego przykła-dem jest jednolity rynek europejski .
Kolejną formą integracji gospodarczej jest unia gospodarcza, która to jest połącze-niem wspólnego rynku z koordynacją polityk ekonomicznych. Unia gospodarcza może być również połączona z unią walutową, co się wiąże z wprowadzeniem wspólnej waluty, a także koordynacją polityki pieniężnej.
Najwyższym studium integracji jest całkowita integracja gospodarcza. Polega ona na dodaniu do unii gospodarczej i walutowej unifikacji polityki wewnętrznej i zewnętrznej krajów ją tworzących.


--


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Bogactwo: Zasada zgodności i obfitości
Jak napisać dobre CV.
Postanowienia noworoczne, jak sprawić żeby działały na
Programy partnerskie receptÄ… na sukces.
Lecz siÄ™ muzykÄ…